אלרגיה עורית לפרעושים

(FAD – flea allergy dermatitis) בעיית העור הנפוצה ביותר בקרב כלבים וחתולים. נובעת מתגובה אלרגית של בעל החיים לרוק הפרעוש. בדיקות מעבדה מצאו כי ישנם יותר מ-14 אלרגנים ברוק הפרעוש: כל אחד מהם בנפרד עשוי לגרום תגובה אלרגית. פרעושים הינם חרקים חסרי כנפיים, שצבעם חום וגודלם בין 1.5-3.3 מ"מ. רגליו האחוריות של הפרעוש חזקות וארוכות ומאפשרות לו לקפוץ למרחק רב, פי 200 מאורך גופו. לפרעושים יש גלגול מלא הכולל ארבע דרגות: ביצה, זחל, גולם ובוגר. הזחלים ניזונים מחומרים אורגניים שונים, והבוגרים הם טפילים הניזונים מדם.
בכל פעם שהפרעוש ניזון מבעל החיים, הוא מחדיר את הרוק שלו אל מתחת לעור. הסימנים הקליניים של אלרגיה לפרעושים הינם גירוד, אדמומיות העור עד כדי פצעים, אבסס (מורסה),קילופים בעור, נשירה מוגברת ואף התקרחות באיזורים שבהם ניזונים הפרעושים. לעיתים הכלב או החתול עשוי לפצוע את עצמו ע"י נשיכות ושריטות בעיקר באזור בסיס הזנב, באזורי הבטן התחתונה, הראש והאוזניים.

תהליך ההתפתחות של דלקת בעור עקב אלרגיה לפרעושים:

  1. הפרעוש נצמד לעור
  2. רוק הפרעוש מעורר תגובה אנטי דלקתית
  3. נוצרת טראומה באיזור, העור מתקלף ונוצרת דלקת
  4. נוצר זיהום בקטריאלי חריף

אלרגיה לפרעושים עלולה להופיע בכל ימות השנה, אך השכיחות שלה גבוהה ביותר בשיא תקופת הפרעושים – בקיץ.
אבחון: האבחון נעשה ע"י בחינת חיית המחמד באיזורים טיפוסיים, וזיהוי תסמינים כגון פרעושים, צואת פרעושים, או סימני נזק שהם גרמו (דלקות עור, אדמומיות, קשקשת וסימני שריטה עצמית).

טיפול: הטיפול באלרגיה לפרעושים הוא בעצם טיפול מונע המתבסס על הרחקת הגורם האלרגני, כלומר הרחקת הפרעושים. ניתן לעשות זאת על-ידי שימוש באמצעי הדברה כגון אמפולות, אבקה נגד פרעושים, תרסיס או שמפו נגד פרעושים.
הקפידו על טיפול מניעתי מדי חודש כדי לשמור על חיית המחמד שלכם נקייה מפרעושים. במקרים קשים של אלרגיה, יש להיוועץ בווטרינר.

חברת ההדברה החדשנית ביותר בעולם

בליבה של סולאנו נמצא החזון שלנו להיות חברת ההדברה החדשנית ביותר בעולם ולעמוד
במחויבות שלנו כלפי בעלי החיים,הלקוחות ועובדי החברה