דמודקס

דמודקס קניס (Demodex canis) היא טפיל עור זהיר (מיקרוסקופי) הנמצאת בעומק הרקמה העורית, בתוך זקיק השיער או בבלוטת השומן שלו אצל כלבים וחתולים, שבהם נמצא באופן טבעי. הכלב יכול להדבק בדמודקס מיד לאחר הלידה, מאמו, בזמן ההנקה. נישאר על גוף הכלב וחי על העור, תוך כדי שהוא ניזון מתאי עור מתים ושיער.

לדמודקס יש מעגל חיים שלוקח כחודש. את חייו הצעירים מבלה על העור, בעוד שהבוגר חי בזקיקי השיער מתחת לעור.

מחלת הדמודיקוזיס:
כאשר יש פגיעה במערכת החיסון, מצב של משבר (סטרס), הדמודקס יכול להפוך למחלת עור מקומית או מפושטת. כל ירידה ביכולת של מערכת החיסון עקב גורמים כמו: תזונה לקויה, לחץ, או מחלה כלשהי, עלול להוביל התפרצות הדמודיקוזיס.
מחלת דמודקס נפוצה יותר בחיות צעירות (להן מערכת חיסון חלשה יותר), אך היא תוקפת גם בעלי חיים בוגרים, אם כי התפרצותה אצל בוגרים נפוצה פחות. כאשר מופיעה מחלת הדמודקס אצל בעל חיים בוגר, הדבר מצביע על דיכוי חיסוני משמעותי אצל אותו בעל חיים, ודורש אבחון מקיף למציאת מקור הדיכוי.

מופע קליני:
המחלה עלולה להיות מקומית או מפושטת. שתי צורות אלו נבדלות גם בטיפול וגם בסיכויי ההחלמה.

המחלה המקומית כוללת לקות בודדת קטנה באזור ספציפי בגוף.
מחלה המפושטת כוללת לקות אזורית גדולה מאוד, או מספר רב של לקויות קטנות באזורים שונים בגוף.

דמודקס קניס

 

אזור הנגוע  מגרד, לעיתים אדום, עם דילול שיער עד הקרחה, וקשקשת.

בשלבים מאוחרים יותר נוצר זיהום חיידקי משני, אשר גורם להופעת פצעים מוגלתיים. מחלה ממושכת גורמת לעיבוי העור, סדקים בעור, הקרחה מוחלטת, ודלקות עור עמוקות.

הלקויות מופיעות בפנים, מסביב לעיניים, סביב האוזניים, סביב הפה וברגליים הקדמיות. בשלבים מתקדמים יותר מופיעות לקויות בכל אזורי הגוף.

צורה כרונית של המחלה הינה דלקת בין אצבעות כפות הרגליים ובתוך האוזניים, דלקת זאת מאופיינת בזיהום חיידקי משני, גירודים קשים של כפות הרגליים וקושי ממשי בריפוי מוחלט של המחלה.

חברת ההדברה החדשנית ביותר בעולם

בליבה של סולאנו נמצא החזון שלנו להיות חברת ההדברה החדשנית ביותר בעולם ולעמוד
במחויבות שלנו כלפי בעלי החיים,הלקוחות ועובדי החברה