קרציות

הקרצייה היא פרוק רגליים השייך למחלקת העכבישיים, והיא אינה חרק.

קיימים מינים שונים של קרציות שהאדם עשוי להיתקל בהם. כל אחד ממיני הקרציות סיגל לעצמו דרך חיים שונה, המבוססת על סוג של פונדקאים או על סביבת חיים מסוימת. כשאנו חודרים לסביבת החיים הנגועה בקרציות או באים במגע עם בעל חיים נגוע בקרציות – מן הסתם ניתקל בקרציות.

יש קרציות המעדיפות בהמות, ויש המעדיפות עופות, וכל מי שמסתובב בסביבת משק חי עשוי להיתקל באחד ממיני הקרציות האלה.

קיימות קרציות המעדיפות כלבים, והן נקראות קרציית הכלב, וכל מי שמגדל כלבים ייתקל בשלב מסוים בקרציות אלה, שנמצאות על הכלב, בסביבת הכלב ולעתים גם על בעליו או על בני משפחתו.

מין אחר של קרציות נקרא קרציית המערות, וניתן למצוא אותו במערות או בחורבות. קרציות אלו אינן בררניות, והן ימצצו את דמו של כל בעל דם חם שייכנס לתוך המערה.

על מנת להימנע ככל שניתן ממפגש עם הקרציות השונות מצד אחד, ולהכניס לפרופורציה את התגובות בעקבות המפגש עמן, ואת החשש ממפגש זה מצד שני, יש להכיר מספר תכונות שהקרציות ניחנו בהן.

פרק זה מתייחס לקרציית הכלב, השייכת למשפחת הקרציות הקשות.

קרציית הכלב שמה הלטיני (Rhipicephalus sanguineus)

תכונות אופייניות בולטות 

קרציית הכלב נפוצה בסביבת מגורי בני האדם ובשטחים פתוחים והיא מבססת את חייה על דמם של כלבים. ואולם לעתים ניתן למצוא אותה על בעלי דם חם אחרים, ובכללם האדם.

לקרצייה, כמו למיני עכבישים אחרים, ארבעה זוגות רגליים, והיא חסרת מחושים. לעתים ניתן לראותה פוסעת על שלושה זוגות רגליים, בעוד זוג הרגליים הקדמיות מונף באוויר כמו מחושים. הסיבה לכך היא כי שם ממוקמים אברי חישה הקולטים את חום גופם של הקורבנות.

דבר נוסף הקשור לרגליה ומייחד אותה משאר מיני העכבישים הוא שהקרצייה בוקעת מהביצה עם שלוש זוגות רגליים וזוג הרגלים הרביעי מתגלה רק לאחר ההתנשלות.

מטרתה של הקרצייה היא להגיע מהר ככל האפשר לפונדקאי, ועל כן מיד לאחר שהיא בוקעת מן הביצה, או בראשית האביב כאשר האוויר מתחמם – היא מטפסת על שיח, ועליו ממתינה במשך פרק זמן ארוך של שבועות ואף חודשים – עד שצמוד לשיח או מתחתיו עובר בעל חיים בעל דם חם. הקרצייה חשה בחום גופו ובהפרשת CO 2 של הקורבן וממהרת להיצמד אליו. כאשר הקרצייה נקלעת לתוך מבנה, היא מטפסת על קירות או על רהיטים וממתינה בסבלנות על לבואו של הקורבן או של המדביר.

לקרצית הכלב יש יכולת תנועה טובה והיא נוהגת להתקדם על פני השטח ולטפס על בעלי חיים הנמצאים במנוחה או על כלבים קשורים.

מחזור חיי הקרציה

קרציות בוגרות מטילות אלפי ביצים ולהן ארבעה שלבי התפתחות: ביצה, זחל, קרצייה צעירה וקרצייה בוגרת. כולם ניזונים מדם ומנוזל לימפה.

מציצת הדם

הקרצייה מוצצת דם במשך מספר ימים, ובתוך כך היא מייצרת חומר המדביק אותה לעורו של הפונדקאי. הקרצייה מפרישה לתוך עורו של הפונדקאי חומר מאלחש המונע כאב ולכן היא כמעט ואינה מורגשת. גודלו של הזכר אינו משתנה במהלך מציצת הדם, אך הנקבה מתנפחת לממדי ענק עד לגודל של חרצן זית, ומשנה את צבעה מחום שחור לאפור. הקרצייה צריכה את הדם כדי ליצור ביצים.

הטלת הביצים 

בתום מציצת הדם מתנתקת הנקבה מקורבנה, נופלת לקרקע ומחפשת מקום מסתור, שם היא מטילה בבת אחת אלפי ביצים ומתה. אם הקרצייה סיימה את חייה בסמוך לביתכם או גרוע מכך, בתוך ביתכם, תתעוררו בוקר אחד לתוך סיוט שבו הפך ביתכם למשכנן של אלפי קרציות קטנות,המסתובבות בבית ומטפסות על הקירות ועל רהיטים במטרה למצוא לעצמן קורבן.

על כלבים וקרציות על אנשים

כאשר אדם מחליט לגדל כלב בביתו או בחצר סמוכה, עליו להיות מודע לנושא הקרציות, ולטפל בכלב באופן שוטף במהלך כל השנה. כמו כן עליו להיות בקיא בהשפעת חילופי העונות על הקרציות, בהיבט של תחילת עונת הפעילות שלהן. ולהכיר את תכונותיהן המיוחדות של הקרציות.חוסר מודעות, הזנחה של הכלב או התעלמות מהנושא עלולים לגרום בסופו של דבר למפגע תברואי קשה, ולמחלות קשות המועברות מהקרציות לאדם ולכלבים.האדם נוהג לגדל כלבים בכמה דרכים מקובלות: בבית; כלבי חצר משוחררים; וכלבי חצר קשורים. כל אחת מהדרכים הללו גוררת בעיות אופייניות המחייבות מודעות, טיפולים סביבתיים, וטיפולים לכלב.

 

ידידו הטוב ביותר של האדם משנה את המעגל הסביבתי

אחד הגורמים המרכזים המסייעים למפגש הלא רצוי בין בני האדם לקרציות הוא ידידו הטוב ביותר של האדם, השומר על קשרים ידידותיים גם עם הקרציות.
בכל מקרה שבו אדם מגדל כלב, עליו להביא בחשבון את כל המשמעויות הכרוכות בקרציות, התעלמות מנושאים אלו עלולה ליצור מצבים קיצוניים שבהם תתרחש התקפת קרציות בבית או בחצר או הידבקות במחלות הקשורות בקרציות.
ביצוע פעולות מניעה בסיסיות ביותר ימנע ברוב המקרים של גידול כלבים את בעיית הקרציות.

 

קרציות על גוף האדם

קרציות מטפסות על האדם כשהוא מסתובב בשטחי בור בזמן טיולים או עבודה בגינות, או כשהוא נמצא בסביבת בעלי חיים הנגועים בקרציות. הקרצייה חודרת מתחת לבגדים ובדרך כלל נמצא אותה באזורים חבויים בגוף, כגון: המפשעה, בית השחי, מאחורי האוזניים, בשיער הראש, על המותניים בקו החגורה, או בקפלי שומן. אם מצאתם על גופכם קרצייה, הסירו אותה והיו ערניים לעליית חום גופכם או לסימנים של כתמים על כפות הידיים או העור. בשבועות שלאחר הסרת הקרצייה מגופכם, אם אחד התסמינים הופיע על גופכם, עליכם לפנות מיד לרופא ולציין את עניין הקרצייה.

קרציות הן נשאיות של טפילים שונים ביניהם ארליכיה קניס הגורם לקדחת הקרציות בכלבים.

חברת ההדברה החדשנית ביותר בעולם

בליבה של סולאנו נמצא החזון שלנו להיות חברת ההדברה החדשנית ביותר בעולם ולעמוד
במחויבות שלנו כלפי בעלי החיים,הלקוחות ועובדי החברה